Вечерње новости, 20.11. 2000.

ШТА ОБЈАШЊАВА "БЕОГРАДСКИ ФРАЈЕРСКИ РЕЧНИК"?

Вилењаци и глодарке


Мој комшија је често надарен, ради за наруквицу, обично џезира кад га сретнем и никуда не иде без четири П." Овако један београдски фрајер описује свога комшију, а да бисте разумели шта је рекао неопходан вам је "Београдски фрајерски речник", аутора Петрита Имамија, професора Факултета драмских уметности у Београду. Књигу је објавила издавачка кућа "ННК" из Београда.

Многе речи, фразе и псовке из овог речника често свакодневно чујемо, а приметићете и неке које и сами користите. Узрок распрострањености "фрајерског језика" међу разним социјалним групацијама јесте у томе што он не спада у групу аргоа, тајних језика. Напротив, он је на располагању свима који желе да га усвоје. Фрајерски говор је заправо сленг, она врста језика којом се човек ослобађа од стега, друштвених конвенција у понашању и говору.

Знамо да бисте волели да знате шта је то фрајер са почетка текста испричао о свом комшији. Задовољићемо вашу радозналост, али ред је да се прво упознамо са главним "јунаком" речника. Дакле, фрајер је реч коју смо позајмили из немачког језика у коме та реч означава просца, кандидата за женидбу, односно слободног мушкарца, нежењу. Почетком 19. века то значење имала је и у српском језику. Касније код нас добија друго значење, а временом је постала и вишесмислена. Тако се данас под фрајером подразумева беспослен млад човек, који својим понашањем, често недоличним, скреће пажњу на себе, али означава и мангупа, дасу и пустолова у општем смислу.

То што је комшија нашег саговорника често "надарен" по "фрајерском речнику" значи да је често пијан. "Наруквица" је рад без уговора, тј. хонорар који се добија на руке. "Џезирати" значи импровизовано говорити, а "четири П" су четири статусна симбола београдских скоројевића 90-тих година: пејџер, пајеро (џип), пиштољ и плавуша.

Ако сте "вилењак" онда сигурно немате проблема са "антибиотицима", али зато имате са "глодаркама". Пазите само да не постанете "лустер". Посаветоваће вас овако један фрајер, а ми вам откривамо да је "вилењак" власник виле, "антибиотик" градски аутобус, а "глодарка" користољубива жена. "Лустер" је особа која узалудно неког чека.

У овом сленгу најчешће су речи који означавају мушки и женски полни орган. Не узимајући у обзир њихову употребу у псовкама, може се рећи да су ово речи са највећим бројем синонима. Разноликост асоцијација је веома велика. Исто важи и за речи које означавају полни однос. Тешко да бисте овај чин препознали у изразима "гајтарење", "хефтање", "скакање с лустера"... Има тога још, али то потражите сами у "Београдском фрајерском речнику"•